Mistrz Sam F.S. Chin (曾帆祥 – Chin Fan Siong)

 

TUC_Oct_2014 (1)_1Biografia

urodzony: 1 sierpnia 1954 r.

Mistrz Sam F.S. Chin jest współtwórcą sztuki i obecnym Strażnikiem Systemu. Jest założycielem i Prezydentem Organizacji I Liq Chuan Rodziny Chin (Chin Family I Liq Chuan Association). Jest także twórcą Systemu Stopni I Liq Chuan (I Liq Chuan Grading System).

Mistrz Sam Chin od dziecka uczył się sztuk walki od swojego ojca Chin Liq Keong – twórcy systemu. W latach 80-tych, Mistrz Sam Chin wygrał wiele turniejów a także ogólnopaństwowe mistrzostwa wagi ciężkiej kickboksingu w Selangor (Malezja) 1978 r. Przez amerykańską Federację Wushu Kung-Fu został umieszczony w Alei Sławy Mistrzów (Hall of Fame Outstanding Masters).

W sierpniu 2009, Mistrz Sam F.S. Chin został przez swojego ojca Chin Liq Keong, twórcę I Liq Chuan, uznany za oficjalnego Strażnika Systemu (Gate Keeper / Lineage Holder).

Mistrz Sam F.S. Chin kontynuuje nauczanie prowadząc warsztaty na całym świecie. Mieszka z żoną i czwórką dzieci w Pleasant Valley New York.

Początki I Liq Chuan za granicą

chuang_yen_groupW 1991 r, wraz z rodziną Mistrz Chin wyemigrował z Malezji do Californi. Rok później, jeden z jego przyjaciół i braci w I Liq Chuan – Ven. Ji Ru (继如法师) poradził mu aby wstąpił do klasztoru Chuang Yen w Carmel New York. Wkrótce przeprowadził się do Nowego Jorku. W klasztorze poznał człowieka o nazwisku Ruey Teng Chen pochodzącego z Tajwanu, który był wielkim znawcą filozofii Buddyzmu Chan (Zen). Często spędzali razem czas dyskutując o tym jak zasady i koncepcja I Liq Chuan są podobne do filozofii Zen (Chan). Z czasem Ruey skomponował poemat I Liq Chuan.

Niedługo po tym jak Master Chin rozpoczął swoją pracę w klasztorze, został poproszony o prowadzenie zajęć sztuk walki dla English Program. Początkowo myślał o nauczaniu oficjalnej formy 24 Tai Chi Chuan ale okazało się, że inny Sifu już jej naucza. Zachęcony przez Ruey, Mistrz Sam Chin zdecydował się nauczać rodzinną sztukę – I Liq Chuan. Sądził, że I Liq Chuan będzie narzędziem do lepszego zrozumienia zasad Zen (Chan) i odwrotnie.

Źródła inspiracji Mistrza Chin i rozwój koncepcji I Liq Chuan

Podczas 10 lat pracy i nauczania w klasztorze Chuang Yen, głęboki wpływ na Mistrza Sam Chin mieli Ven. Ji Ru, Ven. Shen-Ming, Ven. Achan Tong i Ruey Teng Chen. Wielki przełom nastąpił, podczas gdy Mistrz Chin uczestniczył w obozie medytacji dynamicznej prowadzonym przez tajlandzkiego mnicha Ven. Achan Tong. Głównym tematem była świadomość i uważność. Mistrz Sam Chin rozwinął umiejętność obserwacji zmienności umysłu i ciała. Zdał sobie sprawę z prostoty źródeł stworzenia.

ZEN
Chan (Zen)

Korzystając z tego wnikliwego wglądu, wprowadził filozofię Zen do swojej rodzinnej sztuki. Mistrz Sam F.S. Chin sprecyzował zjednoczone zasady, dokładniej wyjaśniając podstawowe zasady mechaniki ciała, doświadczenia sensoryczne i ich związek ze świadomością.
I Liq Chuan, nauczany dzisiaj na świecie przez Mistrza Sam F.S. Chin i jego certyfikowanych instruktorów, jest oparty na idei:

  • 6 Punktów Fizycznych
  • 3 Kategorii Mentalnych
    • Obecny
    • Bezkształtny
    • Neutralny
  • Odczuciu „takości”

Reforma struktury i systemu stopni I Liq Chuan

Aby szerzyć sztukę, Mistrz Sam Chin potrzebował bardziej sformalizowanego systemu. Był motywowany aby napisać podręcznik. W miarę rozwoju koncepcji i filozofii I Liq Chuan, Mistrz Chin nie mógł już uczyć sztuki w taki sam sposób jak w Malezji. Studenci w Malezji uczą się tylko tego co im brakuje w poszczególnych ruchach. W pewnym sensie, nauka jest spersonalizowana i studenci z o różnych zdolnościach, nabywają umiejętności w różnych, czasami niekompletnych obszarach sztuki. W takim przypadku, studentowi trudno jest zrozumieć korzenie sztuki i doświadczyć głębię tego co I Liq Chuan ma do zaoferowania.

Mistrz Sam Chin zdał sobie sprawę, że aby w pełni przekazać sztukę swoim studentom, muszą oni nie tylko wiedzieć jak ją wyrazić w akcji. Muszą też doświadczyć całą sztukę i wszystkie jej aspekty a także w pełni zrozumieć jej istotę.

Z tego powodu, Mistrz Sam Chin stworzył System Stopni i w jasny sposób wyłożył cały materiał zawierający zasady i koncepcje, aby dać studentom wskazówki do nauczania na każdym poziomie. W ten sposób uczynił sztukę przejrzystą dla wszystkich. W celu utrzymania czystości sztuki, powołał też do życia Chin Family I Liq Chuan Association (Organizację I Liq Chuan Rodziny Chin). Ta organizacja jest odpowiedzialna za nadzorowanie Programu Treningowego  i Systemu Stopni.

Publikacja książki „Martial Art of Awareness”

Book-CoverKsiążka pierwotnie napisana jako skrypt, była pomyślana jako przewodnik dla studentów aby lepiej rozumieli sztukę. Jednak z powodu tego, że Wielki Mistrz dążył do spisania rodzinnej sztuki, Mistrz Sam Chin skorzystał z możliwości jej rozszerzenia do formy książki (I Liq Chuan – Martial Art of Awareness). Książka została wydana w 2003 r. po prawie 10 latach pracy. Po latach, Mistrz Sam Chin wydał też System Guide (Poradnik Systemu) i System Guide 2nd Edition (Poradnik Systemu, wydanie 2), przeznaczone aby poprowadzić studentów przez ich praktykę.

System I Liq Chuan stworzony przez Mistrza Sam Chin, był na przestrzeni lat testowany i doskonalony na całym  świecie dzięki współpracy studentów. Wykorzystując szczegółowy i przejrzysty System Stopni, Chin Family I Liq Chuan Association certyfikowało wielu elitarnych instruktorów. Od czasu pierwszej grupy I Liq Chuan w klasztorze Chuang Yen, z zaledwie 10 studentami w 1993 r., sztuka rozrosła się obecnie na cały świat z tysiącami praktyków przy udziale i pod przywództwem Mistrza Sam Chin i dzięki poświęceniu jego studentów, certyfikowanych instruktorów i uczniów.

Pierwsza linia sukcesji – Strażnik Sztuki I Liq Chuan

Wielki Mistrz Chin Liq Keong, podczas celebracji swoich 80-tych urodzin w 29 sierpnia 2009 r. wręczył Mistrzowi Sam F.S. Chin certyfikat oficjalnie ogłaszający go następcą i Właścicielem Pierwszej Linii Przywództwa. W ceremonii uczestniczyło wielu studentów z całego świata, pierwszy Prezydent I Liq Chuan Association Malezji, aktualny Prezydent ILCA a także rodzina i przyjaciele z wielu związków sztuk walki.

11065452_10103748438999999_352883460_o_0

 

 

na górze: grupowa fotografia ceremonii przekazania (Gatekeeper Ceremony). na dole, po lewej: certyfikat sukcesji, w środku: artykuł w gazecie, opisujący 80-te urodziny Wielkiego Mistrza Chin Lik Keong i ogłoszenie posiadacza 1-szej Linii Przekazu. po prawej: Mistrz Sam F.S. Chin przyjmuje certyfikat potwierdzający przekazanie roli strażnika; z Mr.Wong Presidentem ILC Association Malezji.

 

Nieautoryzowane tłumaczenie biografii Mistrza
oryginał znajduje się na stronie iliqchuan.com